Fem over tre siste dag i oktober ankommer friluftslivklassen på 9. trinn parkeringsplassen på Oppheim i Ølen. Alle klar for overnattingsturen til Olalia Fjellstove.
Artig er det at det er gamlesjefen til turblogger og lærer som er bussjåfør. Andre gang det skjer. Han kjører buss som pensjonist og er en dyktig bussjåfør vet vi fra sist vi var på tur med ham bak rattet.
Etter en kjapp lasting av fellesmaten, så bar det østover på grusveien mot Olalia. Vi merket litt til vinden som var meldt allerede rundt hjørnet på ventebua.
Som vanlig så la turbloggeren seg bakerst og sikret der, mens Per Andreas holdt kontroll på tetgruppa. Vi lar eleven velge litt tempo selv etter deres egne forutsetninger. Det pleier å gå helt fint.
Det er spreke elever i denne klassen, mange fotballgutter- og jenter og andre som driver med fysiske aktiviteter til vanlig. Det holdes bra tempo i fortroppen. Oppe ved Røde Korshytta blir det likevel en liten stans for å samle alle før vi skal opp over tregrensa. Der oppe vil vinden virkelig merkes.
Joda, på flatene forbi det lille vannet Toska, der treffer vinden oss midt i fleisen. Det er bare å snurpe igjen og jobbe på mot vinden. Snart ser vi Ongelsvatnet nede til høyre for veien og da vi passerer forbi på nordsiden så får vi litt fred for vinden for her er det litt le.
De første er framme på hytta på under timen og det står det respekt av. En time og ti minutt er tiden turbloggeren bruker inn. Det er innafor og hele veien inn uten en dråpe å kjenne i lufta. Der var vi heldige. Det skal regne til kvelden.
Romgrupper og romplassering ble gjort i går på skolen så det er bare å finne rommene når elevene er innenfor dørene. Da alle er etablert på rommene, så er det fellessamling i peisestua der turbloggeren har fyrt i den gode peisen.
Godt før skjema er fredagstacoen klar denne siste fredagen i oktober, inne i de ytre Etnefjellene. Det er akkurat nok mat til sultne fjortiser på Halloweenkvelden.
Senere på kvelden blir det to quizrunder der Lina står for den første med Olalia og Etnefjellene som tema. Lina hadde sørget for fine premier. Som forrige helg på samme sted så gjennomfører undertegnede en quiz om allemannsretten. En fin introduksjon til hva som venter i teoriøktene til vinteren.
Flere av elevene tar en tur ut i løpet av kvelden før regnet kommer. Noen prøver seg i klatrejungelen like ved hytta, mens andre oppdager lokalt dyreliv like utenfor.
I tolvtida er det rimelig rolig oppe i andre etasje og da er det heller ikke lenge før lærerne finner sine respektive sengeplasser etter en lang dag på jobb.
Turbloggeren er som vanlig først oppe på morgenen og nyter stillheten noen timer før det er lyder å høre ovenfra. Regnværet som er meldt er ennå ikke ankommet.
De første elevene er på beina før åtte og ikke lenge etter så er det liv i leiren. Alle får i seg litt mat til frokost før sekker pakkes og rom ryddes. Litt over ti er gjengen i vei vestover igjen.
Lærerne danner snart baktroppen for nå er det egentlig bare å komme seg ned fra fjellet før et voldsomt regnvær nærmer seg i følge værradaren til Yr. Vi ser snart den grå veggen der nede i sør.










Ingen kommentarer:
Legg inn en kommentar
Du må gjerne kommentere blogginnlegget.