mandag 4. mai 2026

Nok et fint døgn på Vigdarvatnet

 

Med fri mandag 4. mai så hadde jeg litt igjen av helga etter fjellturen nylig. Tur til vanns igjen fristet veldig.

Tanken var egentlig å bruke Ally, men værmeldingen varslet en del vind utover dagen, så jeg valgte packraften i stedet. Vel, det hadde gått finfint å ta Allyen også, for jeg møter bare en svak bris fra nordvest. 

Jeg har kurs for den fine campplassen jeg fant her for to uker siden. Der vil jeg også ha bra le for vindretningen som er meldt utover dagen. Jeg venter en frisk bris fra nordvest etter hvert, men akkurat nå på overfarten er det kun en svak en. Sola varmer.

I det jeg runder et nes og ser inn i vika der campen skal reises spretter en oter opp på en stor stein inne på land og stuper uti vannet rett foran packraften. Den var knappe fem-seks meter i fra meg. Mer ser jeg ikke til den. For en artig opplevelse!

I det jeg siger inn i den lune vika, så navngir jeg den etter oteropplevelsen minutter før, nå heter den fine og lune campvika "Otervik". Det passer jo utmerket.

I tolvtida er campen oppe og etablert. Jeg kan velge blant mange fine teltplasser her, men tar akkurat den jeg hadde sist. I dag også velger jeg å ha en presenning under teltet. Det kom litt regn i går her.

Utover ettermiddagen så ser jeg at vinden tar seg opp utpå vannet, men her inne i vika så er det rimelig lunt, selv om det kommer en liten vindrosse i blant. Sola varmer godt her og jeg sitter bare i t-skjorta utover ettermiddagen.

Jeg har tatt med den lille DAB-radioen jeg kjøpte for flere år siden til turbruk. Måtte teste den igjen med tanke på fotball-VM i sommer. Da blir den med på tur, radioen. Den fungerer utmerket og jeg fyller vika med fengende rytmer fra et uttall kanaler.

Sist jeg var her var det godt fiskebett nede i vika rett ved campen. Nå også biter ørreten. Tre småtasser er snart på land til ørna, eller kanskje til oteren, her i "Otervik".

Litt senere tar det kraftigere midt uti vika, og snart kan jeg etter en liten fight løfte en 2-3 kilos laks opp av vannet i håven. Skulle du ha sett! Den er rimelig vinterslank laksen og jeg setter den forsiktig ut igjen. Kan virke som en villaks, sølvblank og helt fine finner. Jeg sjanser på at det er villaks.

All fisken på denne turen, også laksen, tok den helsvarte, modifiserte lillauren i 7 gram. Jeg benyttet bare den og den fanget godt.

I det ettermiddagen går mot kveld så fyrer jeg opp bålet med kvister jeg har samlet langs bredden mens jeg har vært her. Vinden har roet seg en del og nå går det helt fint med et kvistbål. Det er snart klart for toastskivene jeg har tatt med.

I det sola forsvinner bak skogen i vest så kan jeg endelig skåle for nok en finfin dag på tur og snart senker natten seg.

I det de siste vedkubbene jeg har med brenner ut, krabber jeg inn i teltet og finner snart vannrett positur.

Jeg sover forholdsvis godt gjennom natta, selv om jeg igjen angrer litt på at det var sommerposen jeg tok med. Jeg burde tatt en varmere pose med i stedet. Det var helt på grensen. Jeg er kun et lite nødvendig ærend utforbi i løpet av natta. På morgenkvisten kommer også regnbygene som er meldt. Jeg har fulgt med på nedbørsskyene på nedbørskartet på Yr og rir av regnet i teltet med en kopp morgenkaffe.

Halv ni allerede er jeg på vannet igjen med kurs retning bilen og Lindøy. Hadde jeg hatt mer ved igjen så hadde jeg nok fyrt opp et morgenbål, men det gjør ingenting. Nå vil jeg ha meg en times dorging over vannet på vei mot bilen.

Jeg har knapt sett folk på turen, kun noen padlere på avstand da jeg klargjorde båten på Lindøy i går før avgang, ellers helt folketomt. Denne mandagsmorgenen er det nesten vindstille midt utpå. Jeg ser både kanadagjess og grågjess på vannet. Pussig å se to kanadagjess fly i formasjon sammen med ei grågås. Det har jeg ikke sett før. Jeg klarer ikke å få bilde av de, selv om de er ganske så nærme. Havørna ser jeg ikke i dag, men gjøken er kommet. Den høres godt over vannet.

Den svarte sluken gir fangst også midt utpå vannet. To ørretertasser og faktisk én liten røye er resultatet. Røye har jeg fått før her, men det er ikke ofte. 

Sola forsvinner i et skylag i det jeg nærmer meg bilen. Det er ikke akkurat sommerlige temperaturer da. I bilen leser jeg av 7 grader pluss.

På vei hjemover kan jeg notere meg hele tre fiskearter på turen. Denne turen var også den åttende utenatta til nå i år. Packraften ble benyttet for femte gang i år.

Neste tur med overnatting blir kommende fredag. Da er det på tur med den andre valgfagklassen jeg underviser. Krysser fingrene for fint vær.

Ingen kommentarer:

Legg inn en kommentar

Du må gjerne kommentere blogginnlegget.